Sivu 1/1
kypärä
Lähetetty: La Tammi 28, 2006 1:03 am
Kirjoittaja freewind
kumpaa käytätte umpi vai crossi kypärä ja miksi. ite olen crossi kypärän kannalla +varusteet kenkiä myöten.nyt hommasin hanx:in varusteita
Lähetetty: La Tammi 28, 2006 3:43 am
Kirjoittaja alepos
Tilanteesta riippuen, yleensä crossikypärää. Pidemmillä maantiepainotteisilla reissuilla tulee käytettyä umpinaista ihan ääniteknisistä syistä. Korvatulppia käytän molemmissa jos on enemmän kilometrejä tiedossa.
Mullakin on hanxin ajovarussteita. Muuten on pelannut ihan jees, mutta 4v aikana takista on mennyt yksi kiristyskuminauha poikki sekä tänätalvena murtui ja hävisi takin vyön pikalukon toinen puoli. Täytyy katsoa jos saisi uuden jostain.
Lähetetty: La Tammi 28, 2006 11:33 am
Kirjoittaja Pasi
Niinkuin aleksilla niin mullakin on sekä krossi- että umpikypärä ja löytyypä vielä visiirillinen avokypäräkin. Umpikypärää käytän pääasiassa katupyörällä ajaessa, joskus aniharvoin drz:n kanssa.
Muut ajokamat on Rukkaa ja Yokoa, Hanxilta on 3*hanskat.
Lähetetty: La Tammi 28, 2006 12:17 pm
Kirjoittaja Wesihiisi
Umpikypärä "tarttis hankkia" myös...eli krossimallilla ajellaan.
On sateella melko ikävä laitos, kun ei naamasuojaa oo tullut hankittua.
Kypärää lukuunottamatta ajokamat löytyi sopuhintaan yksityisiltä "harrastuksesta luopuneilta"
Lähetetty: La Tammi 28, 2006 1:30 pm
Kirjoittaja Sergei
Itse aloittelevana Afrikkailaisen omistajana olen nyt kypärän hankinnan edessä. Olen tutkiskellut noita päänsuojia ja mielestäni löytänyt hyvän, Arain Tour X kypärän. Onko se hyvä, kellään kokemuksia? Vanha kypärä on AGVn joku ämpärimuovinen crossipotta jota pidin päässäni edellisen pyöräni (Husqvarna 400 WR) kanssa. Täytyy nyt tulevana viikonloppuna käydä messuilla kokeilemassa eri malleja.
-Sergei-
Lähetetty: La Tammi 28, 2006 10:44 pm
Kirjoittaja freewind
aiemmin mulla oli täysin avo potta lasit ja maski mallia scott eikä ollut huono valinta ilma kulkee vaikka joutuu työntää.nyt on tosi "merkki"tietoinen ja hommasin laserin kypärän mallia kiinteä leukasuojus .musta noi enska varusteet on parhaita .
Lähetetty: Su Tammi 29, 2006 11:13 am
Kirjoittaja mikpiil
Itse hankin tuossa alkutalvesta hjc sy-max-potan (avattava malli), käyttökokemuksia ei vielä ole, kevväämmällä näkee onko hyvä...