Kauden ajokilometrit

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

Avatar
prospec
Viestit: 151
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 3:47 pm
Pyörä: SXC, K-650
Paikkakunta: Tornio

Kauden ajokilometrit

Viesti Kirjoittaja prospec »

Poijjaat (ja varmaan tytötkin) tuolla söhmissä keräilee kauden ajokilometrjä ylös jonkinlaisessa tilastointitarkoituksessa:
http://pivot.no-ip.org/mpkm/index.php
428
Viestit: 158
Liittynyt: Ti Kesä 28, 2005 6:32 pm
Pyörä: R 1150 GS
Paikkakunta: LPR

Viesti Kirjoittaja 428 »

Kävin tekemässä oman osuuteni tilastoihin..
omat ajot(n.12500) meni vähän yli keskiarvon.
Avatar
Adventure
Viestit: 407
Liittynyt: To Touko 26, 2005 12:45 pm
Paikkakunta: Luopioinen

Viesti Kirjoittaja Adventure »

Moi!

Homma söhmissä lähti ihan harrastuspohjalta, kun joka kauden lopussa alkaa se tuttu threadi, jotta paljonkos jengi on ajanut kuluvalla kaudella.

Juuri hetkeä aikaisemmin oli polemiikkia onnettomuustilastoista ja siitä, että onnettomuuksia ei verrata todelliseen ajosuoritteeseen, vaan pyörien määrään tms. Joillakin voi olla viisikin veteraanipyörää tallissa, ja ajokilometrit ovat käytännössä nolla.

Otantahan tuommoiseen webikyselyyn jää auttamattoman pieneksi, ja asiasta kuulevat, ja sinne kilometrinsä laittavat ovat aktiivisempia motoristeja, kun harrastavat sekä tien päällä että netissäkin... Joten ei tuosta tilastosta paljoa todellisia johtopäätöksiä voi vetää, mutta mielenkiintoista kuitenkin, mikä tulee keskiarvoksi.

Tullin käyttämä keskiarvo jos ajokilsoja ei ilmoita on muistaakseni 7000 km / vuosi. Menkäähän kirjaamaan kilsanne, niin saadaan vähän otosta.

-Tero-
canam
Viestit: 778
Liittynyt: Ke Marras 10, 2004 9:10 pm
Pyörä: canam
Paikkakunta: turku

kauden ajokilometit

Viesti Kirjoittaja canam »

Kausihan jatkuu vielä, tai onko väliotto.
Canam
Avatar
Pekkavee
Viestit: 4742
Liittynyt: Su Loka 10, 2004 9:04 pm
Pyörä: BMW R1100GS
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Pekkavee »

No mä kasvatin ainakin keskiarvoa :D :D

Pekka
:shock: :shock:
Vastaa Viestiin