Olen käyttänyt Androidilla (Samsung S7) OsmAndia GPX-viivan päällä ajeluun pian pari vuotta. OsmAndin maastokarttojen tarkkuus vaan ei ole häävi. Aikani arvuuteltuani huomasin että kartat.kapsi.fi:n MML peruskartan saa näkymään Osmandiin samalla tarkkuudella kuin vaikka Locus mapsiin.
Operaatio vaati vähän kikkailua:
- Ensi piti ladata Osman Map Creator (https://osmand.net/downloads). Tuo on Java ohjelma joka kai pitäisi toimia kaikissa perinteisissä PC käyttöjärjestelmissä.
- Sitten kartat.kapsi.fi:stä kopioin peruskarttojen osoitteen: http://tiles.kartat.kapsi.fi/peruskartt ... x}/{y}.jpg
- Map Creatorin "Source of tiles" valikosta "Create new tile source"
- "URL template..." kenttään kapsi.fin osoite mutta tämmösessä muodossa: http://tiles.kartat.kapsi.fi/peruskartt ... }/{$y}.jpg ja "Name..." kenttään joku kuvaava nimi.
- Kun sitten painoi ok niin kotimaan peruskartta pätkähti ruudulle.
- Tuo Map Creator tallentaa karttaruutuja sitä mukaa kun karttaa selailee. Jos haluaa ladata jonkun tietyn alueen koneelle niin hiiren napilla rajaus ja oikeast yläkulmasta "Preload area" nappia.
- "Source of tiles" valikosta "Create sqlite database" luo tietokoneelle sqlite tiedoston. Tiedoston koko riippuu siitä paljonko karttaruutuja koneelle kerkesit lataamaan.
- Tämä tiedoston kun kopioi Androidin "net.osmand/files/tiles" hakemistoon niin kartan pitäisi näkyä Osmandin "Map source" ja "Overlay map" valikoiden alla.
Jos joku tietää miten saa vektorikartat näkymään niin kertokoot heti. Nämä ovat rasterikarttoja eikä niin selkeitä kuin vaikka Maastokartat sovelluksen vektorit.
Kuva vielä todisteeksi ensi syksyn reittisuunnitelmista:
Toivottavasti on jollekulle hyötyä.
Pekka