Sivu 1/5

Tiiviit sivulaukut iskunkestävästä muovista

Lähetetty: La Marras 10, 2007 11:36 pm
Kirjoittaja matti
Ohlsonilla kauppasivat paksulla huulitiivisteellä varustettuja muovilaukkuja.
Kun Jerry-kannuistakin on tehty komeita sivulaukkuja, niin tulipa mieleen,
että onkohan kellään kokemusta muovilaukkuaskartelusta? Rakenne vaikutti
kyllä tukevalta ja läpimusta PE-tyyppinen muovi voisi olla hyvin iskuja
ja nirhaumia sietävää. Kahvan alla on oikein ilmaventtiili, että saa laukun
auki, jos jää paine-eroja. Pätevän tuntuinen "väska" 43x38x16 cm,
kapeuden ansiosta mahtuisi hyvin puiden välistä, mutta sisätilavuus jäänee
n. 20 litraan. Laukun mukana tulee hyviä fyllejä herkempien kalujen
kuljettamiseen, kossukoverrukset reippaalle 6 pullon Pystymettä-setille
takaisivat juttuseuraa nuotiolle :P .
Kuva

Lähetetty: Su Marras 11, 2007 12:17 am
Kirjoittaja Mika TA-91
Moi,

En ole noita luonnossa nähnyt ja muuten näyttävät varsin potentiaalisilta laukkujen aihioilta, paitsi nuo lukot. Eli onko ne varmasti riittävän tukevat? Toki näyttäisihän tuossa olevan mahdollisuus noiden kulmissa olevien reikien kautta vaikka rautalangalla varmistukseen.

Terveisin

Lähetetty: Su Marras 11, 2007 12:38 am
Kirjoittaja LightSpeed
.

Lähetetty: Su Marras 11, 2007 10:28 am
Kirjoittaja janne.k
Nuohan on ihan selkeät peli-case kopiot, ne ovat kyllä todella kestävää tavaraa mutta taitaa hintakin olla 10-kertainen. Pitää kyllä joskus käydä noita katsomassa, luulisi noidenkin kestävän.

Mulla oli jossain vaiheessa visio tehdä juuri noista peli-laukuista sivulaukut mutta jäi sitten siihen kun näin hinnan. Joku oli jollain foorumilla peli-laukuista tehnyt sivulaukut(varmaan advrider).

Lähetetty: Su Marras 11, 2007 10:36 am
Kirjoittaja amaunu
Mulla on noita clas ohlsson (löytyy samoja bauhauksestakin) 39 euron laukkuja pari kamera&muun särkyvän suojana. Helkkarin tukevat. Muoviset lukot on tiukat mutta tuskin ne kaatuvaa pyörää kestää.

Tosin yksi tapa sulkea laukku todella lujaan on seistä sen päällä ja kuunnella hetken ylipaineventtiilin pihinää. Sisälle jäävä alipaine sulkeen kannen. Sen jälkeen laukkuja ei saa muuten auki kuin aukaisemalla venttiili, poraamalla reikä tai todellisella väkivallalla.

Lähetetty: Su Marras 11, 2007 10:07 pm
Kirjoittaja Pallokala
Samoja laukkuja zoomailin kerran minäkin ja aivan samassa tarkoituksessa. Tuohon hintaan kannattasi melkein ostaa Clasulta yksi laukku, hakata sitä tovi männyn kylkeen ja katsoa mitä se kestää... :)

Lähetetty: Ma Marras 12, 2007 9:03 am
Kirjoittaja Tikkaoja
Mä käytän töissä noita esikuva Peli -laukkuja. Ne ainakin kestää hyvin, vaikka välillä aika kyytiä lentokentillä saavatkin. Koskaan ei ole yksikään lukko auennut vahingossa. Saahan noihin varmistukseksi vaikka riippulukon tai nippusiteen tohon lenkkiin. Se ilmausruuvi on todella tarpeellinen ainakin lentokoneessa. Ylhäällä ruuman paine laskee ja laatikosta ilmat puhaltuu ulos , maahan tullessa kansi tosiaa imeytyy tiukasti kiinni eikä aukea ellei paine tasaannu venttiilin kautta.

Varmasti voisi toimia mopolaukkuna hyvinkin. Koon puolestahan tuo on samaa luokkaa kun ne Kappan päältäaukeavat "customilaukut" joita myös joissain enskoissa on näkynyt.

-petteri

Laukku

Lähetetty: Ma Marras 12, 2007 6:21 pm
Kirjoittaja Jarski61
Nyt tarjouksessa Ohlsonilla 29,90e

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 3:32 pm
Kirjoittaja TTA
Lappeenrannasta loppu. Kuka haki viimeiset :evil:

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 6:34 pm
Kirjoittaja korpipolku
TomiKoo kirjoitti:Tämä vaikuttaa jutulta, jota olen jo hetken odotellutkin, eli halpa ratkaisu sivulaukkuongelmaani! Hinta on halpa, joten toivottavasti laatu on edes kohtuullista! Helsingin seudun myymälöissä oli hiljaista, mutta Kampissa oli kolme laukkua, joista varasin kahdet ja töiden jälkeen käyn ne hakemassa... :wink:
Myös Sellossa on tavaraa hyllyssä.


sami

Re: Tiiviit sivulaukut iskunkestävästä muovista

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 6:58 pm
Kirjoittaja Sottapytty
matti kirjoitti:Ohlsonilla kauppasivat paksulla huulitiivisteellä varustettuja muovilaukkuja.
Kun Jerry-kannuistakin on tehty komeita sivulaukkuja, niin tulipa mieleen,
että onkohan kellään kokemusta muovilaukkuaskartelusta? Rakenne vaikutti
kyllä tukevalta ja läpimusta PE-tyyppinen muovi voisi olla hyvin iskuja
ja nirhaumia sietävää.
Tuo on varmasti kestävämpää materiaalina kuin ohut venäläinen jerrykannu-alumiini joka kaipaa vahvistuksia jo saranoiden kiinnitykseenkin.

Tuon muovilaukun bensan sietokyky tuli mieleeni!
oma sivulaukkuni kun on bensatankinkorkin vieressä ja kuljetan laukussa lisäksi 5l. bensakannua.


Vielä on alumiinijerrykannusivulaukkuni ehjä ja paikallaan, mutta enpä olekaan vielä kaatunut/kolhinut :roll:

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 7:14 pm
Kirjoittaja amaunu
Samaa tavaraa kuin bensakannu. Polyeteeniin ei liottimet ja hapot pysty.

edit trellä hyllyssä

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 9:53 pm
Kirjoittaja amaunu
TomiKoo kirjoitti:Laukut löytyivät ja vieläpä näppärästi työmatkalla!

Eipä paljoa halvemmalla voi sivulaukkuja saada! Ovat ihan asiallisen oloiset ja tukevan tuntuiset bägit, noista tulee hienot!! :wink:

Kiitoksia jälleen maanmainiolle foorumille vinkistä!

Tomi
Taitaa tulla uus konsti tunnistaa kurapyöräilijä, mustien salkkujen miehet :wink:

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 10:06 pm
Kirjoittaja Pallokala
Taidan liittyä ko. kerhoon jos vaan huomenna ehdin ruokkiksella piipahtaa Clasulla... :)

laukut

Lähetetty: Ti Marras 13, 2007 10:39 pm
Kirjoittaja jiiwee
Näyttää kyllä hyvälle, mutta ite lämpenin enemmän idealle noista jerryistä. Ehkä uudempiin sopiikin nuo muoviset, mutta oma pyörä sitä ikäluokkaa, että ruosteiset jerryt on hyvä ja +++ jos pyörä hajoaa jonnekkin kauas korpeen, niin jerryistä voi väsätä pontikkapannun! :D