Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Kuskien ja pyörien varusteet

Valvoja: Moderaattorit

Sloppy 64
Viestit: 1
Liittynyt: To Touko 30, 2024 7:00 pm
Pyörä: BMW F850 GS

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja Sloppy 64 »

Pikku tarkennus, C3 Pro:ssa on sama kuori kuin E1:ssä.
Avatar
JuhaL
Viestit: 857
Liittynyt: Ma Huhti 13, 2015 4:27 pm
Pyörä: CRF1000L DCT
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja JuhaL »

Louis.eu olis nyt tarjouksessa Suupert E1 musta 350€ ja 53 kokoinen Tuareg Red 399€.
Solifer SM-82 >>> '12 Yamaha XT660Z Ténéré >>> '16 Honda CRF1000L Africa Twin DCT
jagged
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Kesä 23, 2009 9:01 pm
Pyörä: Ktm 950 A
Paikkakunta: Kittilä

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja jagged »

Suuperttia häätyy kehassa vähäsen. Parin kesän kokemuksilla laatukypärä, lähes yhtä mukava kuin neotec. Ylläolevalla hinnalla erittäin hyvä ostos. Esim caberg tourmax, hjc ym v.tun räpsyt on vain n. satasen halvempia.
sim
Viestit: 278
Liittynyt: Su Heinä 01, 2012 8:22 pm
Pyörä: Tenere 709WR/XRV750
Paikkakunta: Helsinki/Kainuu

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja sim »

Onko antaa vinkkiä uudeksi potaksi. Nykyinen xlite x55gt mutta on pikku hiljaa uusimisen tarpeessa. Spekseissä ois säädettä lippa, visiiei,pinlock, aurinkolasit ja vielä jos alle voisi laittaa ajolasit että voisi kokeilla sitäkin tapaa,kun tykkään ajaa visiiri auki jos vaan olosuhteet antaa periksi. Eli visiiri saisi mennä kiinni kun on ajolasit päällä. Pää on mallia 64 ja iso
Jani M
Viestit: 2318
Liittynyt: Su Syys 30, 2007 8:28 pm
Pyörä: 690R -24 250 EXC-F -25 Gilera RC125 -90
Paikkakunta: Tampere

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja Jani M »

Onko kukaan kokeillut käytössä sekä Nexx X Rallyä että Shoei Hornet ADV6:sta ja osaisi verrata niitä toisiinsa? Kävin molempia sovittelemassa, ja kumpainenkin olisi potentiaalinen vaihtoehto.
Eihän se olisi harrastus, jos siinä olisi jotain järkeä.
Ex: KTM 250 EXC Racing -04, 250 EXC-F -12, 250 EXC-F -15, 250 EXC-F -17, 250 EXC-F -20
Ex: KTM 690 Enduro R -14, 690 Enduro R -19
Jani M
Viestit: 2318
Liittynyt: Su Syys 30, 2007 8:28 pm
Pyörä: 690R -24 250 EXC-F -25 Gilera RC125 -90
Paikkakunta: Tampere

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja Jani M »

Jani M kirjoitti:Onko kukaan kokeillut käytössä sekä Nexx X Rallyä että Shoei Hornet ADV6:sta ja osaisi verrata niitä toisiinsa? Kävin molempia sovittelemassa, ja kumpainenkin olisi potentiaalinen vaihtoehto.
Ovatkin sen verran tuoreita malleja, että kenellekään tuskin on kertynyt kokemusta molemmista, mutta olisiko edes jommasta kummasta?

Lähetetty minun SM-G556B laitteesta Tapatalkilla

Eihän se olisi harrastus, jos siinä olisi jotain järkeä.
Ex: KTM 250 EXC Racing -04, 250 EXC-F -12, 250 EXC-F -15, 250 EXC-F -17, 250 EXC-F -20
Ex: KTM 690 Enduro R -14, 690 Enduro R -19
akkueT
Viestit: 3
Liittynyt: La Heinä 18, 2026 2:57 pm
Pyörä: KTM 690 Enduro R

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja akkueT »

Kenelläkään kokemusta Leatt:in kypäristä? Adv 7,5, 8.5 tai 9.5 saattaisi kiinnostaa.
Avatar
Jimb0
Viestit: 31
Liittynyt: Su Maalis 11, 2018 5:57 pm
Pyörä: KTM 890 ADV R

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja Jimb0 »

Noin 5tkm nyt toukokuun lopusta alkaen Leatt 9.5:lla takana.
Alla huomiot so far Shoein Hornetiin verrattuna, joka on ollut päässä neljä kautta (~50tkm).

Istuvuus mielestäni samanlainen kuin Shoeilla, eli jos Shoei istuu, niin istunee tämäkin. Pääasiassa ollut tummentuva visiiri käytössä, vähän reilu 4tkm - oikein bueno. Nyt pari lyhyempää reissua kirkkaalla visiirillä, pohjanmaan sateessa pinlock olisi ollut paikallaan (yllätys yllätys). Visiiri tuntuu vähän rimpulalta Shoeiin verraten, vähemmän jäykkä käyttää (en muista pysyykö kuitenkin auki miten viimeisessä kolossaan), mutta toiminut esim. ilman vuotoja rankkasateissa motarinopeuksissa.

Hengittää hieman paremmin kuin Shoei Hornet (edellisen generaation versio) mutta sit taas äänekkäämpi. Kevyt päässä ja toimii hyvin yhteen Leattin niskasuojien kanssa - päätä kääntäessä eivät osu yhteen kuten vaikka LS2 MX701 kanssa. Paketissa tulee mukana kaksi visiiriä, pinlock + ajolasit (pinlock/laseista ei kokemusta).

Se mistä en tykkää: leukahihna magneetilla ja kaksi "ilmastointiaukkoa" lipan alla vaikea käyttöisiä. Shoeiin verrattuna ei ole yhtä laadukkaasti tehty, esim. ompeleita näkyy pehmusteissa, huono viimeistely sisustan kanssa. Toisaalta on helpompi huoltaa, kaikki lähtee helpommin irti kuin Hornetissa.

Katotaan miten kestää käyttöä, hintaan viitaten (samaan hintaa saisi vaikka Arai:n vastaavan) pitäisi :D Ehkä kirjoitukselle seuraa jatkoa jossain vaiheessa, ehkä.
Peltsi
Viestit: 2803
Liittynyt: To Loka 14, 2004 9:13 pm
Pyörä: Tunturi
Paikkakunta: Oulu

Re: Haussa Dual Sport / Adventure -kypärä

Viesti Kirjoittaja Peltsi »

Mää kävin viime vuonna tuota 8.5 testaan ja olihan ae mukava päässä. Itelleni aurinkovisiiri oli ratkaiseva tekijä plus että tuo on niin helkkarin kallis. Päädyin Airoh commander2 kypärään. Ei sekään mahtava ole mutta istuu hyvin päässä ja HLS oikein sopiva.
Paskapuhetta, mutta uskon.
Vastaa Viestiin