Sivu 1/2

Go east old fart

Lähetetty: Ti Loka 21, 2008 10:13 pm
Kirjoittaja hönö
nyt kun meikälläkin on ollu matkaenskaksi luokiteltava (xt660r) peli jo reilun viikon vois avautua muutaman venäjän kuvan (kuvat mikko nikkinen) kera. oltiin viime viikonloppuna harjoittelemassa venäjän ajoja.

verrattuna kisapeleihin xt onkin yllättävän, sanoisinko jopa huolestuttavan, leveä. vehkeet on kiinni kokoajan kun syvemmässä urassa ajetaan. johtuuko vauhdin puutteesta tai muuten vajaasta ajotaidosta.


Kuva


ohjelmassa oli enimmäkseen pienempiä teitä joka tarkoittaa vettä, vettä ja vettä


Kuva


no onneks oli perinteisempääkin muta baanaa höystettynä kaikenäköisellä kepillä ja risulla


Kuva


ja vielä suuremmaksi onneksi laatokan rannalla on paljo kivoja hiekkarantoja


Kuva


ja vielä lisää hiekkarantoja


Kuva


tai sitten perinteistä suota.......


Kuva

jatkuu seuraavassa numerossa

Re: Go east old fart

Lähetetty: La Loka 25, 2008 9:27 am
Kirjoittaja VAK
Mahtavia ajopolkuja ja hienoja kuvia! Näitä kun katselee, niin alkaa tuo matkaenduro taas kiinnostamaan.

-ville

Re: Go east old fart

Lähetetty: La Loka 25, 2008 4:10 pm
Kirjoittaja Jani M
Nyt on taas kuvasarjan verran lähempänä matkamoottoripyöräilyn syvimmän olemuksen ymmärtämistä... :kaihohymiö:

Tämmöinen seikkailuajelu kuroisi mukavasti umpeen rakoa suratiesurauttelun ja enskapikisrymyämisen välissä.

Re: Go east old fart

Lähetetty: La Loka 25, 2008 5:26 pm
Kirjoittaja hönö
tarina alkoi pyörien tuunaus topikissa muutama päivä ennen venäjälle suuntaamista

hönö kirjoitti:nostellaas tätäkin hieman kun tuli tälläinen peli puolihuolimattomasti hankittua, näkemättä/koeajamatta. vuosimalli on 04 ja kilsoja 10k.

reilu viikko sitten siirtoajoin mopon lappeenrannasta lahteen ja totesin itselleni että musta ei taida matkamoitoristia kuoriutua, ainakan asfaltille.

ekana iltana vaihdoin touracet kingiksen halpis crossi renkaisiin. samalla poistin tavaratelineen, takajalkatapit, vilkut, peilit, pleksin ja kilpitelineen. olisin poistanut takavalonkin mutta kun se on integroitu ihmeelliseti takapään muoveihin. jäi siis leditakavalo laittamatta.

näine hyvineen kurvasin vesivehmaan crossiradalle ja kiersin rataa kierroksen. mielenkiintoinen kokemus. aiemmat kokemukset on crossiin ja enskaan paremmin soveltuvilla peleillä. oisin ehkä kiertänyt enemmänkin mutta takarengas meni lutoksi.

muutaman päivän oottelun jälkeen kuriiri toi paketin englannista metalmule.com pajalta: 2-1 putket, panssari ja syylärin suoja. vaihdoin alkuperäiset osat tarvikkeisiin. tunnetusti paino tippu ja meteli kasvoi. tän pajan putkisto on alle puolet halvempi kuin vastaava otr tuote. itse valmistaja on scorpion racing.

paikalliselta diileriltä hain ketjut + 14/48 rattaat ja fat bar tangon kiinnikkeineen. hyllystä löyty rysterit ja virranulosotto gps laitteelle. ajoasento parani melkoisesti. vielä pitänee korottaa sarvia hieman ehkä 20 mm. tosin jo nyt kaasuvaijerit pitää uittaa uutta reittiä.

hakkapeliitta koteloineen (otter 2600) asettuu hyvín ja helposti tanko pehmusteeseen.

mopo oli valmis ekaan testiretkeen, venäjälle.

mopo sivulta

Kuva

ja takaa


Kuva

sitten pari fiiliskuvaa:

pohjapanssari on tuikitarpeellinen kampe. putket kun veti yläkautta sai lisäksi hieman lisää maavaraa. vaikea edes kuvitella että ilman muutosia vois puskassa kurvailla, ainakaan mun taidoilla.

Kuva

venäjän perustietä jostain dymovan liepeeltä

Kuva

rapaa linssissä

Kuva

lätäkössä oli jotain veden alla. syöksyin pikku voltilla sarvien yli rapaan. kuva kiimajärven eteläpuolelta.

Kuva

muutamia havaintoja retkeltä. tehokasta ajoa tuli parin päivän aikana noin 10 tuntia / 400 + km .

alusta kaipaa parannusta. hakkaa käsille kuopissa ihan reilusti. voiko vakio iskareille tehdä mitään? vai joutuuko pulittamaan jonkin jättiläissumman että saa paremmin ajettavan pelin.

jalkatapit, vaihdepoljin ja jalkajarru ovat huonot. heikko materiaali ja omituinen ergonomia. uudet jalkatapit ja vaihdepoljin tilattu otr. mistä jarrupoljin? samaan otr tilaukseen laitoin pestävän ilmanputsarin rungon + putsarit sekä crossi etulokarin.

saako maskia/visiiriä juuri ja juuri mittarin yläpuolelle loppuvana? jos niin mistä?

kukas valmistaa / modaa satulaa korkeammaksi. ehkä 5 cm pitäis saada lisää korotusta.

saako koiranluita / muita osia vaihtamalla pyörää korkeammaksi. nyt en tarkoita esim oikeiden enskojen keuloja yms isoija muutoksia.

takavalolle löytyy valmis tuote otr. onko kokemuksia? siihen sais helposti kiinni jotkin pienet vilkut ja kilpitelineen. noi kun taitaa olla pakollisia varusteita.

etuvalo on verrattavissa juustokupuun. auttaako xenon? noita kun olis valmiina hyllyssä. onneks oli kypärävalo mukana. olis muuten päässy itku kun la yönä yksin kurvailin kohti kotia, pitkin pimeitä venäjän teitä.

lisäksi kaasuun vastaavuus ongelmaan täytyy löytyä lääke. tyhjäkäynniltä / pieniltä kierroksilta kun avaa kaasua niin mun mielestä siinä on viive. onko vastaus power commander. mitä aiemmin keskusteluissa vilisseet termit tps (onko tää kaasun aentotunnistin) yms tarkoittaa?? no joka tapauksessa tilasin commanderin ja ajan penkitykseen. teinkö oikein vai meneekö rahat hukkaan???

lopuksi kuva läheltä svetoa. täällä pietarin kiipeily klubi pitää kesäleiriään. huomaa lämpösuoja joka piti kiireessä tuunata kun pakoputki kauppias oli unóhtanu oikean osan hyllyynsä.

Kuva

näillä pikku muutoksilla ja piikkirenkailla höystettynä vois vielä käydä ennen oikeata talvea mutkan venäjällä......

Re: Go east old fart

Lähetetty: Ma Loka 27, 2008 3:23 pm
Kirjoittaja TTA
Veikkaan että PC lisää kaasuunvastaavuutta hieman mutta iso yksimukinen ottaa silti yleensä hitaammin kierroksia kuin kuski. Tps on Throttle Position Sensor eli tutkii miten auki ilmaläppä on. Se kertoo suoraan miten paljon kaasukahvaa on käännetty.
Ja pienenä vinkkinä voin kertoa että suojaa en Powercommanderin liittimet ja johdot niin hyvin kuin vain mahdollista. Elekroniikkaa tulee lisää ja vikamahdollisuuksia siinä samalla. Ttsellä esim. Tps-sensorin liittimeen päässyt vesi sekotti käynnin täysin. Se valu liittimeen johdon ja johdon suojakuoren välistä noin 10 senttiä ylempää.

Re: Go east old fart

Lähetetty: To Loka 30, 2008 9:25 pm
Kirjoittaja mikkot7
Moro
Olis kiva tulla joskus mukaan mut toi sun kommentti ton leveyden Haittaavuudesta kertoo ettemme kuulu saman kastiin, mulla on vanha bmw g/s ja se ON levee. Näytätät aika rohkeasti sukeltavan noihon lammikoihin, joskus joku oli saanu samoilla laatokan maisemilla "lätäkön" ylitettyään autolla kyytiläiseksi potain 50kg painosen piikki härdellin. Ilmeisesti jotain sota romua. Ole varovainen ja kiitti kuvista, tiiän mitä unta näen ens yönä :P

Re: Go east old fart

Lähetetty: Su Marras 02, 2008 10:54 am
Kirjoittaja hönö
mikkot7 kirjoitti:Moro
Olis kiva tulla joskus mukaan mut toi sun kommentti ton leveyden Haittaavuudesta kertoo ettemme kuulu saman kastiin, mulla on vanha bmw g/s ja se ON levee. Näytätät aika rohkeasti sukeltavan noihon lammikoihin, joskus joku oli saanu samoilla laatokan maisemilla "lätäkön" ylitettyään autolla kyytiläiseksi potain 50kg painosen piikki härdellin. Ilmeisesti jotain sota romua. Ole varovainen ja kiitti kuvista, tiiän mitä unta näen ens yönä :P
mun mielestä kastiajattelu on melko vanhan aikaista.......ja kuuluu royal enfield hommiin

ihan 50 kg kamoja lätäköistä ei oo löytyny mutta pienempää romua kyllä

remonttitauko

Kuva

ja syyllinen

Kuva

suht ripeesti kuoriutu moposta takajarrut......

Re: Go east old fart

Lähetetty: Su Marras 02, 2008 4:52 pm
Kirjoittaja Peksi
Hieno raportti ja kuvat. Laita Hönö ihmeessä lisää kuvaa ja tarinaa, jos viitsit.

Re: Go east old fart

Lähetetty: Ma Marras 03, 2008 11:21 pm
Kirjoittaja hönö
jos eksyy on pari vaihtoehtoa, riippuen onko suuntavaisto hävinny metässä vai kaupunki viidakossa (toki varmaan vielä lisääkin). käynnistää tietämyskone ja katsoa missä ollaan...

Kuva

Kuva

tai mennä matkailuneuvontaan.....vai mikä se oli

Kuva

sitten kun suuntimat on taas kohdallaan niin eteenpäin

Kuva

bensa-asemat ja nakkiputkat on kannaksella harvassa. mopossa ja kuskissa on pieni toimintasäde. silloin on kiva kun kaveri ajaa huoltorekkaa eli pönkijää.

Kuva

korjaamo eli vanha kaasuhella. tempastiin hellasta putki irti. putkella oli hyvä väännellä jatkuvasti mutkalla olevia jarru ja vaihde polkimia.

Kuva

venäläinen erikoisuus. kelluva silta.

Kuva

Re: Go east old fart

Lähetetty: Ti Marras 04, 2008 3:47 pm
Kirjoittaja doubledaddy
Onpa kalliin näköistä touhua!

mie testailen kui tää toimii, taidankin painella entteriä ja laittaa jonkun mein itämopo-kerhon kuvan.....

KK MONEY RACING - IN HIS CAPITAL WE TRUST

Re: Go east old fart

Lähetetty: Pe Marras 07, 2008 10:10 am
Kirjoittaja hönö
doubledaddy kirjoitti:
KK MONEY RACING - IN HIS CAPITAL WE TRUST
Kuva

:lol: :lol: :lol:

Re: Go east old fart

Lähetetty: Ma Marras 10, 2008 12:50 pm
Kirjoittaja hönö
perseaukiset suojelevat tonttejaan viattomilta mopopojilta

Kuva

tai oikeesti vaan autoilijoilta.

Kuva

tosin kannttaa harkita ohittaako piikkilankaestettä. toisella puolella saattaa olla nahkatakkimiehet mustalla maasturilla leikkimässä "kuka pelkää nahkatakkimiestä".......

:P :P :P

Re: Go east old fart

Lähetetty: Pe Joulu 05, 2008 9:17 pm
Kirjoittaja hönö
omassa metässä tehtävä itsenäisyyspäivän vietto päättyi ennenkuin alkoikaan. moposta hävis valot. pimeessä on huono kurvata ilman lyhtyä. takas suomeen ja remontin kautta uuteen yrityksen

muutama huonolaatuinen ja epätarkka kuvatus

sveon liepeessä raja-aidalla

Kuva

perusuraa. no ehkä normaalia syvempää. vettä oli pahimmillaan perseeseen asti....lisäksi muutaman sentin jää antoi hyvän lisämausteen

Kuva

venäjän perus ylläreitä. kahdesti saatiin repiä rautalankaa takakiekosta

Kuva

Re: Go east old fart

Lähetetty: Pe Joulu 05, 2008 9:28 pm
Kirjoittaja jussimh
Hienoilta reiteiltä näyttää.. Ja kyllä se kesä kuivaa sen minkä kasteleekin..

Re: Go east old fart

Lähetetty: Su Joulu 07, 2008 10:59 pm
Kirjoittaja hönö
niinhän siinä taas kävi että remontin ja saunonnan väsyttäminä päästiin taipaleelle vasta kun puolet valosasta oli jo mennyt.

venäjälle oli muitakin lähtijöitä

Kuva

tarkoituksena oli ajaa perushiekkateiden lisäksi muutama pikku ura. vettä oli monin paikoin vaivaksi asti.

Kuva

mutaa kypärässä

Kuva

vanha suomitalon kivijalka. lähimpään asutukseen yli 10 kilsaa

Kuva

vähäinen akun lataus.......jatkuu kun virtaa löytyy