Kurapyöräilyä lihasvoimin

Yleistä keskustelua enduroista

Valvojat: Jukka, Moderaattorit

HarriI
Viestit: 1120
Liittynyt: Ma Heinä 25, 2005 4:44 pm
Pyörä: 990 Adv
Paikkakunta: Roi

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja HarriI »

Kiitos "Kylänmies". Nyt osasit kysyä oikeat kysymykset, joita itse mietein mistä lähtisi purkamaan.

Oletko ajatellut pitkäjoustoista trail/enduro tyylistä vai XC henkistä lyhytjoustoista?
Pitkäjousto kiinnostaa enemmän eli endoro/trail tyyppistä ajoa. Joistain malleista mitä kyselin, saa lukittua jäykäksi. Tästä en tiedä enempää.

Minkälaiset on ajotottumukset, tykkäätkö rymistellä alamäkeen sen mitä fillari kulkee vai onko se ajamisen ilo tasaisella tai nousuissa?

Ajamisen ilo tulee tasaisella ja ylämäissä, pakko sieltä ylhäältäkin on alas tulla, mutta hyvät jarrut pitää olla. Tähänkin varmasti kiva lisä on pitkillä joustoilla, kivejä nimittäin löytyy.

Mikä on budjetti?

Ajattelin 1500-2500 euroa. Vaihtoehtoina ylivuotiset ja vähän käytetyt, sellaiset mihin löytyy vara ym. osia hyvin.

Asuinpaikkakunnan ja ympärivuotisen pyöräilyn perusteella heittäisin myös ajatuksen läskipyörästä ilmoille. Se vastaa ajomukavuudeltaan semmoista noin 100mm joustoilla varustettua fillaria ja semmoisella on hyvin monet kokeneet maastopyöräilyyn uuden ulottuvuuden varsinkin talvikäytössä.
Varmasti hyvä vaihtoehto, mutta
läskipyörä on mun mielestä niin ruma :lol:
rocksted
Viestit: 39
Liittynyt: To Huhti 21, 2011 5:39 pm
Pyörä: XR600R

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja rocksted »

Kylänmies kirjoitti:
rocksted kirjoitti: Ilmeisesti niin tarkkaan, että tietää haluavansa 29" täysjouston.
Ja tämän päätelmän suoritit millä perusteilla, kun ei sulla ole harmainta hajua mitä kysyjä on mielessään pyöritellyt, minkälaiseen käyttöön pyörä tulee jne? Tietääkö kysyjä edes mitä kaikkia vaihtoehtoja on tarjolla? Tottahan toki voi heittää linkin fillaritorille ja sanoa, että sieltä niitä löytyy. Se nimittäin auttaa tosi paljon.
"Tarkoituksena hankkia 29" täysjoustolla", kirjoitti kysyjä. Tähän vaiheeseen ei pääse muuten kuin kartoittamalla eri rengaskoot ja runkotyypit, ja valitsemalla itselleen sopivimman.

Eikä maastopyöräilyssä ole kyse tarpeesta vaan halusta. Se, että tarvitseeko täpäriä kun jäykälläkin pärjää on typerää. Monessa paikassa pärjää jäykällä, mutta täpärillä on kivempaa. Silloin haluaa ajaa täysjoustolla. Usein aloittelevat maastopyöräilijät ei ole ajanut ainakaan kunnon täysjoustolla, ja sellainen vaikuttaa kiinnostavimmalta. Sitten jos ostaa sen jäykän koska "ei tarvitse" joustoa, se jää kaivelemaan ja sitä täysjoustoa tekee kuitenkin mieli.

Sä ajat varmaan itse 29" jäykkäperällä kun sellaista ehdotit? Mulla on 27,5" täysjousto. Luultavasti ajettais ihan samat polut molemmilla pyörillä.
Avatar
Per Saukko
Viestit: 276
Liittynyt: To Elo 11, 2005 8:53 am
Pyörä: --?--
Paikkakunta: Nurmijärvi kk.

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Per Saukko »

Hei nyt, rocksted ja kylänmies, menkää ajamaan niillä pyörillänne ja lopettakaa tuo lapsellinen eipäsjuupas väittely tai menkää fillarifoorumille väittelee kuka tietää paremmin. Siellä tuota pupua on yllinkyllin ja nää teidän väittelyt sopii sinne enemmän kuin hyvin.
Pidetään tää kurapyöräpalsta edelleen asiallisena foorumina, vaikkei ehkä just nyt konepyörillä
ajettaiskaan.
-millähän nyt ajelis???
Avatar
Happi
Viestit: 2866
Liittynyt: Ti Syys 28, 2004 7:42 am
Pyörä: 690ER, 800XCA
Paikkakunta: Pori

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Happi »

Jos nyt olisin hommaamassa pyörää, niin ostaisin täysjousto 29". Hommasin keväällä jäykkäperäsen 27,5" ja olin siihen tyytyväinen kunnes ajoin samat polut pojan täysjoustolla. Sillä juurakossa ja kivissä ajaminen on niin paljon helpompaa, kun pystyy eteneen perse penkissä koko ajan polkien.

Happi
-------------------------------------------
https://www.youtube.com/user/Happi4965/videos
TeeIi
Viestit: 199
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 9:25 am
Pyörä: Mondraker Crafty R+
Paikkakunta: Kuopio

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja TeeIi »

HarriI kirjoitti:Viikonvaihteessa seurasin Rollo-mtb ajoja. Olipa huikeaa kyytiä keulakuskeilla. Siitäpä sitten innostuin, jospa laittaisi oman pyörän. Tällä hetkellä vanha maastopyörä.

Tarkoituksena hankkia 29" täysjoustolla. Mutta sittepä tulikin tenkkapoo, malleja ja merkkejä todella paljon. Jos tiedät vähän käytettyä niin otappa yhteyttä yv:llä.

harri
Tuossapa ois muutama linkki näin alkuun, nää on näitä "pirkka" pyöriä. Näissä maksat hyvistä komponenteista, etkä teippauksesta pyörän kyljessä. Tuo Cube oli muistaakseni Fillari lehden testivoittaja tuossa mainitsemassasi hintaluokassa.
http://www.bike-discount.de/en/buy/rado ... /wg_id-153
http://www.bike-discount.de/en/buy/cube ... /wg_id-153
https://www.canyon.com/en-fi/mtb/spectr ... l-5-0.html

Itsellä oli samoja mietteitä keväällä, joten päädyin tuohon Radoniin ja oon kyllä valtavasti tykänny. Ite en halunnu hiilikuiturunkoa, mutta valinta oli hankala Canyonin ja Radonin välillä, koska geometriassa ei nettisivujen perusteella ollu ku muutaman millin eroja ja osatki samantasoisia. Mutta päädyin Radonin, koska siinä oli 3 ratasta edessä, hieman pidempi etäisyys taka-akselista satulaan pituus suunnassa, sekä puristuspuolen hienosäätö taka iskarissa. Mutta ihan testaamattahan tuo pyörä piti ostaa.

Toimitus oli nopea, ei muuta ku tanko ja polkimet kiinni ja ajamaan. Ostos tuntuu vieläkin onnistuneelta, tuolla on mukava kiivetä mäkiä ylös, ja eritoten laskea alas :D

Mutta nämä ovat vain omia ajatuksiani, enkä ole mikään himoharrastaja, ainakaan vielä. Enemmänkin amatööri. Kait sillä jäykkäperälläki ajais, mutta ite en kyllä enää täysjoustosta luopuis. Nythän nuita postimyyntipyöriä saapi näköjään kohtalaisilla alennuksilla :!:
-Mikko
Avatar
Kylänmies
Viestit: 456
Liittynyt: La Huhti 06, 2013 8:57 pm
Pyörä: polkupyörä
Paikkakunta: Espoo

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Kylänmies »

HarriI kirjoitti:Pitkäjousto kiinnostaa enemmän eli endoro/trail tyyppistä ajoa. Joistain malleista mitä kyselin, saa lukittua jäykäksi. Tästä en tiedä enempää.

Ajattelin 1500-2500 euroa. Vaihtoehtoina ylivuotiset ja vähän käytetyt, sellaiset mihin löytyy vara ym. osia hyvin.
Lukitushan on siis iskarin ja keulan ominaisuus, sillä ei ole mitään tekemistä fillarin mallin kanssa. Sen saa joka pyörään.

Kyllä tuolla rahalla saa jo hyvän uudenkin. Toki käytetyissä tuolla budjetilla on valinnanvaraa todella paljon. TeeIi tuossa nuo uudet perusvarmat saksalaiset jo linkkasikin. Itellä on Cuben ja Radonin pyöriä ollut ja niitä voi kyllä ihan hyvin mielin suositella muillekin.

Varaosien saatavuutta ei tartte pyörissä komponenttien puolesta juurikaan miettiä. Runko on sitten eri juttu. En noista saksan "markettimerkeistä" tiedä, mutta Specializedin kohdalla kun 5 vuotta vanhaan runkoon uutta chainstayta etsin, niin se oli Euroopan varaston aivan viimeisiä minkä sain haalittua pikkuisen selvittelyn jälkeen. Canyonilla on ainakin aika pitkät runkotakuut fillareissaan.

Käytettyä on paha vinkata, kun ei tiedä kokoa.

Vaikka pikkasen karkaakin budjetista, niin heitän vaihtoehdoksi kotimaisen Pole fillarin. Sieltä on uudet mallit juuri tulossa. https://www.polebicycles.com/. Bike builderissa saa valita mieleisensä kokoonpanon ja panostaa juuri sille osa-alueelle osissa kuin haluaa. Kotimaisen tukemista ja näissä oloissa testattua/suunniteltua pyörää ainakin itse harkitsen tässä semi vakavasti jos ei seuraavaksi, niin sitä seuraavaksi fillariksi. Tuossa edellisen Polen arvio pinkbikessa http://www.pinkbike.com/news/pole-rinne ... -2015.html.
Avatar
Kylänmies
Viestit: 456
Liittynyt: La Huhti 06, 2013 8:57 pm
Pyörä: polkupyörä
Paikkakunta: Espoo

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Kylänmies »

rocksted kirjoitti:"Tarkoituksena hankkia 29" täysjoustolla", kirjoitti kysyjä. Tähän vaiheeseen ei pääse muuten kuin kartoittamalla eri rengaskoot ja runkotyypit, ja valitsemalla itselleen sopivimman.
Eiköhän tuohon päätelmään pääse aika montaa muutakin reittiä, kuin totaalisella kartoittamisella? :) Tässäkin tapauksessa on ilmeisesti riittänyt kaverin kehaisu saamaan ajatuksen liikkeelle.
rocksted kirjoitti:Eikä maastopyöräilyssä ole kyse tarpeesta vaan halusta. Se, että tarvitseeko täpäriä kun jäykälläkin pärjää on typerää. Monessa paikassa pärjää jäykällä, mutta täpärillä on kivempaa. Silloin haluaa ajaa täysjoustolla. Usein aloittelevat maastopyöräilijät ei ole ajanut ainakaan kunnon täysjoustolla, ja sellainen vaikuttaa kiinnostavimmalta. Sitten jos ostaa sen jäykän koska "ei tarvitse" joustoa, se jää kaivelemaan ja sitä täysjoustoa tekee kuitenkin mieli.
Tässä on se koko homman pointti. Haluaa jotain vaikka ei välttämättä edes tiedä mitä se on, kun ei ole koskaan kokeillut. Kokee sen tarpeelliseksi vaikka se ei oikeasti sitä olisi omassa käytössä. Juuri tämän vuoksihan minä tuon kysymyksen esitin. Onko kysyjä oikeasti miettinyt asiaa ja tullut tuohon tulokseen, vai keksinyt vain, että täpärillä kaikki on paremmin ja semmoinen pitää saada. Sitten tulee yllärinä, että iskarit ja linkusto vaatii aika paljon enemmän huoltoa mitä jäykkäperä ja omissa ajoissa se täysjousto ei olekaan se pakollinen juttu. Jos ei itse tee, niin iskarin huolto on 100€/laaki ja hyvä suorittaa ainakin kerran vuoteen. Keuloja on aika paljon helpompi turailla itse kuntoon. Talvella pakkanen jäykistää jousituksen osia ja se täysjousto muutenkaan ole oikein millään tapaa tarpeellinen, kun lumi pakkaa kaikki pahimmatkin juurakot ja kivikot täysin tasaiseksi.

Tuossa nyt muutama seikka miksi on hyvä koittaa kartoittaa miltä pohjalta täysjoustoa harkitsee. Yleensäkin pyörää suositellessa on helmpompi suositella jotain, kun edes hieman tietää toisen mieltymyksistä. Maastopyöräilyä on nimittäin niin monenlaista.

rocksted kirjoitti:Sä ajat varmaan itse 29" jäykkäperällä kun sellaista ehdotit? Mulla on 27,5" täysjousto. Luultavasti ajettais ihan samat polut molemmilla pyörillä.
En aja, sillä en pidä 29" fillareista. Kankeita traktoreita, joilla ajetaan vain suoraan jos minulta kysytään. :) Tulee ajettua niin jäykkäperällä kuin täysjoustollakin, mutta pienemmillä renkailla. Ihan niin mustavalkoisena en asiaa näe miten esitit tuossa aiemmin, että täpärillä olisi jotenkin kaikki kivempaa. Puolensa on kummassakin.
Per Saukko kirjoitti:Hei nyt, rocksted ja kylänmies, menkää ajamaan niillä pyörillänne ja lopettakaa tuo lapsellinen eipäsjuupas väittely tai menkää fillarifoorumille väittelee kuka tietää paremmin. Siellä tuota pupua on yllinkyllin ja nää teidän väittelyt sopii sinne enemmän kuin hyvin.
Pidetään tää kurapyöräpalsta edelleen asiallisena foorumina, vaikkei ehkä just nyt konepyörillä
ajettaiskaan.
Ei tässä siitä kyse ole kuka tietää paremmin. Jos joku kysyy neuvoa fillarin suhteen, niin eikö se ole asiallista koittaa antaa ainakin jotain näkemystä asiaan? Tekstit joita tämän nimimerkin takaa kirjoitan, on vain minun näkemyksiäni.
Ande749
Viestit: 772
Liittynyt: To Loka 14, 2004 6:00 pm
Pyörä: 12GS
Paikkakunta: Valkeala

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Ande749 »

Kylänmies kirjoitti:
HarriI kirjoitti:....
Asuinpaikkakunnan ja ympärivuotisen pyöräilyn perusteella heittäisin myös ajatuksen läskipyörästä ilmoille. Se vastaa ajomukavuudeltaan semmoista noin 100mm joustoilla varustettua fillaria ja semmoisella on hyvin monet kokeneet maastopyöräilyyn uuden ulottuvuuden varsinkin talvikäytössä.
Tästä olen kovasti eri mieltä. Minulla on sekä paksupyörä että 100 milliä joustava 29-täpäri ja ne ovat varsin erilaisia kaikilta osin ja parhaimmillaan varsin erilaisissa olosuhteissa. Paksupyörä on mielestäni mukavimmillaan vaikeassa, hitaassa maastossa, juurakoissa, kivikoissa ja pehmeillä alustoilla. Täpäri on huomattavasti mukavampi nopeilla poluilla, joilla on siellä täällä jos vaikka minkälaista pattia ja kuoppaa. 100 millin joustokin pehmentää menoa mukavasti eikä satulasta tarvitse yhtä paljon nousta keventämään kuin paksupyörällä. Sitten, kun vauhti hidastuu ja kiviä ja juuria on tiheään, on paksupyörä mukavampi ja helpompi, se vain lipuu epätasaisuuksien yli, kunhan rengaspaine on riittävän alhainen. Mutta siitä tahtoo seurata vierintävastusta ja itse monesti pidänkin pientä pumppua matkassa, jos on pidemmällä lenkillä odotettavissa kovasti erityyppistä ajoalustaa.

Kumpi on mukavampi, kumpaa suosittelisin, kumman pitäisin? En osaa sanoa. Täpäri on ollut vasta niin vähän aikaa, että ajokokemusta on varsin niukasti, uutuudenviehätystä sitäkin enemmän. Mutta sen verran voin sanoa, että mielestäni ne ovat hyvin erilaisia ajaa.
TeeIi
Viestit: 199
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 9:25 am
Pyörä: Mondraker Crafty R+
Paikkakunta: Kuopio

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja TeeIi »

Ja ihan vaan valintaa helpottamaan, niin nämä pluskoot on vasta tulollaan... :lol:
http://www.trekbikes.com/us/en/bikes/mo ... /stache_7/#

http://www.giant-bicycles.com/globalsta ... technology

Maastopyöräilyä voi harrastaa monella tavalla, ja monenlaisilla pyörillä. Mikähän lie paras tapa...
Eilisessä suon ylityksessä mietin, että on siinä läskipyörässäkin varmaan puolensa :lol:
-Mikko
Avatar
HarMi
Viestit: 1080
Liittynyt: La Helmi 25, 2006 10:19 pm
Pyörä: Surly Instigator, DMR Bolt Long
Paikkakunta: Espoo

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja HarMi »

Ande749 kirjoitti:...Minulla on sekä paksupyörä että 100 milliä joustava 29-täpäri ja ne ovat varsin erilaisia kaikilta osin ja parhaimmillaan varsin erilaisissa olosuhteissa...Kumpi on mukavampi, kumpaa suosittelisin, kumman pitäisin? En osaa sanoa. Täpäri on ollut vasta niin vähän aikaa, että ajokokemusta on varsin niukasti, uutuudenviehätystä sitäkin enemmän. Mutta sen verran voin sanoa, että mielestäni ne ovat hyvin erilaisia ajaa.
Kokeile Ande mp-enduromaista setuppia, eli vaihdat täpärin joustokeulan 29" renkaalla läskin runkoon. Voi olla molempien parhaat ominaisuudet yhdessä pyörässä.


7-veljeksen XCM puolimatka tuli ajettua aikaan 2:42. Ihan ok ajo flunssatoipilaalta. Maasto oli tarpeeksi teknistä eikä pelkkää pururataa. Suurin osa ohituksista tuli tehtyä alamäissä kun XC-kuskit ihmettelivät ja tunkkasivat pyöriä alaspäin. Itse ajovuorossa kohdassa 16:15
https://www.youtube.com/watch?v=Kz2iWUs ... e=youtu.be
routaisten peltojen pehtoori
Avatar
Kylänmies
Viestit: 456
Liittynyt: La Huhti 06, 2013 8:57 pm
Pyörä: polkupyörä
Paikkakunta: Espoo

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Kylänmies »

Ande749 kirjoitti:Tästä olen kovasti eri mieltä.
Et sitten ollutkaan kovasti eri mieltä. :) Ehkä hieman turhan yleistävästi sanoin tuossa aiemmin, sillä eihän siitä renkaasta iskarin ominaisuuksia saa, joka korostuu tietenkin kovemmassa vauhdissa. Mukavuutta se ilmatila tuo joka tapauksessa lisää kapearenkaiseen jäykkään verrattuna. Ja tuo oma arvioni perustui vanhahkoihin kokemuksiin täysjousto XC fillareista, jotka oli melko jäykkiä.

TeeIi:ltä hyvä huomio. Plus kumit tulossa, joten katsoisin semmoisen 29" rungon johon 27+ mahtuu pyörimään. Ei siinä mitään häviä vaikka ei koskaan semmoisia alle laittaisikaan, mutta harmittaa vaihtaa sen takia runkoa, jos joskus innostuu.
Avatar
Teme X-2
Viestit: 405
Liittynyt: To Elo 14, 2008 8:22 am
Pyörä: 390 Adventure
Paikkakunta: Kajaani

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Teme X-2 »

https://www.youtube.com/watch?v=Fe1mTAZNHDI&edit=vd

Tuommosta meininkiä oli viikonloppuna Lost in Kajaanissa.
Kaverin kanssa vedettiin Lost sarjassa ja joukkueen nimi oli Kurapyöräilijät.
Saihan tuolla pyörällä sotkea vaikka muutakin sai tehdä.
Perjantai meni ihan hyvin. Polveen vaan kipeytyi ja esti juoksemisen, pyörällä
pystyi lähes normaalisti ajamaan. Lauantaina oli niin kipeä polvi että piti kaikki
suunnistukset jättää väliin, niin saatiin aikasakkoa melko monta tuntia.
Pyöräilyä tuli polarin mukaan perjantaina 76km ja lauantaina 89km.
Kyllähän tuo lauantaina alkoi jo hanurissa tuntumaan istuminen. :lol:
"Ympyrä ja nuoli, siihen loppu huoli!" :roll:

Mopo: KTM 390 Adventure
EX-mopot: KTM 620 Advente Ja Husqvarna TE570
Ande749
Viestit: 772
Liittynyt: To Loka 14, 2004 6:00 pm
Pyörä: 12GS
Paikkakunta: Valkeala

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja Ande749 »

HarMi kirjoitti:Kokeile Ande mp-enduromaista setuppia, eli vaihdat täpärin joustokeulan 29" renkaalla läskin runkoon. Voi olla molempien parhaat ominaisuudet yhdessä pyörässä.

Kyllä minä nyt jätän speksailut ja ostamiset muille ja keskityn ajamiseen. Mitä kokeiluihin tulee, niissä on sellainen iso riski, että ne käyvät kalliiksi...!
Avatar
ATC
Viestit: 2290
Liittynyt: To Huhti 20, 2006 12:53 am
Pyörä: HP2E
Paikkakunta: Oulunseutu

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja ATC »

TomiKoo kirjoitti:
HarMi kirjoitti:7-veljeksen XCM puolimatka tuli ajettua aikaan 2:42. Ihan ok ajo flunssatoipilaalta. Maasto oli tarpeeksi teknistä eikä pelkkää pururataa. Suurin osa ohituksista tuli tehtyä alamäissä kun XC-kuskit ihmettelivät ja tunkkasivat pyöriä alaspäin.
No on kyllä typerän näköstä jonossa taluttamista. :lol: Mutta en toki keuli, että itsekään sen paremmin selviäisin. Hienoja maastoja kuitenkin, todella hienoja!
Kyllä tuossa on selkeesti kyse ajotaidoista ja kokemuksen tuomasta varmuudesta enemmän kuin pyörän ominaisuuksista. Tottahan täpärissä ja fätissä rengas säilyttää pitonsa epätasaisuuksissa paremmin kuin jäykkäperä ja jaksaakin paremmin kun tärinää on vähemmän mutta myös osaamiselle pitää laskea iso siivu näissä ajamisissa. Wanhan nuoruudessa ei ollut jousia ollenkaan ja jo silloin kuolattiin ameritiikan poikain videoita joissa tuommoisia mäkiä tultiin niin että solisluut ryskyi. :lol: Aivan mahtisyksyä ollut ja itkupotkuhuutoa on ollut kun kunto rajoittaa pyöräilyä, aina kun vaan pikkaisenkin on mahkuja niin säntään lenkille ja sitten ollaan jalattomina hirmu tuskassa muutama päivä ja kadutaan että mitä tulikaan tehtyä mutta näillä mennään. Ajelkaan niillä hienoilla pyörillänne tästä ei kelit parane :lol:
Weteraani kurapyöräilijä
Avatar
HarMi
Viestit: 1080
Liittynyt: La Helmi 25, 2006 10:19 pm
Pyörä: Surly Instigator, DMR Bolt Long
Paikkakunta: Espoo

Re: Kurapyöräilyä lihasvoimin

Viesti Kirjoittaja HarMi »

ATC kirjoitti:
TomiKoo kirjoitti:
HarMi kirjoitti:7-veljeksen XCM puolimatka tuli ajettua aikaan 2:42. Ihan ok ajo flunssatoipilaalta. Maasto oli tarpeeksi teknistä eikä pelkkää pururataa. Suurin osa ohituksista tuli tehtyä alamäissä kun XC-kuskit ihmettelivät ja tunkkasivat pyöriä alaspäin.
No on kyllä typerän näköstä jonossa taluttamista. :lol: Mutta en toki keuli, että itsekään sen paremmin selviäisin. Hienoja maastoja kuitenkin, todella hienoja!
Kyllä tuossa on selkeesti kyse ajotaidoista ja kokemuksen tuomasta varmuudesta enemmän kuin pyörän ominaisuuksista. ...
Wanha näki oikein vaikka kamera latistaa korkeuserot.
routaisten peltojen pehtoori
Vastaa Viestiin